Zľava 10%
-10% na pobyt ZDRAVÉ LETO zľava platí pri zakúpení pobytu do 31.05. Zistiť viac
background

Liečba osteoporózy

Čo je osteoporóza

Osteoporóza (rednutie kostí) je postupne zhoršujúce sa metabolické ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty. Dochádza k oslabeniu kostí, ktoré sa stávajú krehkejšími, a sú náchylnejšie na zlomeniny, najmä u seniorov či žien po menopauze.

AkÁ je Liečba osteoporózy v Kúpeľoch Lúčky?

Aj keď osteoporóza nie je zaradená do zoznamu hlavných diagnóz kúpeľnej liečby, u pacientov s chronickými bolesťami, s uvedením vedľajšej diagnózy "osteoporóza" je možné liečbu v indikačnej skupine, choroby pohybového ústrojenstva.   (z knihy Bolesti chrbtice, kĺbov, kostí, MUDr. Ďurišová) Množstvo vápnika v prameňoch HGL -3 a Valentína, ktoré vyvierajú v Kúpeľoch Lúčky je pri pitnej kúre priam ideálne na podpornú liečbu osteoporózy a tiež ako prevencia pred touto chorobou.

Čítali ste ?

Liečba osteoporózy

zloženie

Minerálnej vody

Mineálna voda v Kúpeľoch Lúčky má bohaté zloženie, vďaka ktorému môžeme liečiť viaceré ochorenia. Minerálny prameň v Kúpeľoch Lúčky obsahuje 606 mg/l kalcia a odporúčaná denná dávka je 800-1200 mg, preto je lúčanská voda veľmi dobrou voľbou pri pitnej kúre.

Rozbor zložiek so vzťahom ku kostnej hmote
(množstvo v mg/l):

Katióny:

Vápnik (Ca2+) - 606
Horčík (Mg2+) - 97,8
Stroncium (Sr+) - 9,9
Mangán (Mn+) - 0,049
Zinok (Zn+) - 0,003
Meď (Cu2+) - 0,002
Selén (Se+) - 0,001...
Sodík (Na+) - 46,4
Železo (Fe2+) - 3,61

Anióny:

Fluoridy (F-) - 1,99
Hydrogénuhličitany (HCO3-) - 790
Hydrogénfosfáty (HPO42-) - < 0,01
Sírany (SO42-) - 1342
Reedícia knihy s CD :

„ Bolesti chrbtice, kĺbov, kostí (špeciálne cvičebné zostavy)

Autor: Elena Ďurišová

... bolesti pri reumatoidnej artritíde

... bolesti pri osteoartróze

... bolesti chrbtice pri sterilite

... bolesti chrbtice pri inkontinencii

... bolesti chrbtice, kĺbov, kostí pri osteoporóze.

Kniha  je určená hlavne pacientom, ale aj zdravotníkom. Pacientom, aby sa zrozumiteľnou formou dozvedeli čo najviac o svojom ochorení. 

Zdravotníkom, ktorí sa v dennej praxi stretávajú s riešením bolesti pohybového aparátu svojich pacientov, ako aj študentom medicíny a študentom nelekárskych zdravotníckych odborov. Okrem podrobných informácií o ochoreniach pohybového aparátu uvádza i rady o ich komplexnej liečbe vrátane špeciálnych vyšetrení a cvičení (drobných kĺbov rúk, pliec, kolien a bedier – aj po totálnej endoprotéze), zásady Školy chrbta a špeciálne cvičebné zostavy i s nahratým CD (sterilita- podľa Mojžišovej, panvové dno-Lúčky, bolesti chrbtice a osteoporóza- podľa Ďurišovej).

Publikácia je prínosom pre všetkých, ktorí bolesti majú, alebo im chcú predchádzať. Je dôležité vedieť, ako si  so svojimi ťažkosťami poradiť aj v domácom prostredí a tým zvýšiť kvalitu svojho života.

Pobyt senior

MUdr.Elena Ďurišová

Bolesti Chrbtice,KĹbov,Kostí.

Publikácia sa venuje ochoreniam pohybového aparátu (zápalovým, degeneratívnym, metabolickým, mimokĺbovému reumatizmu...). Popisuje možnosti komplexného riešenia bolestí v oblasti chrbtice aj periférnych kĺbov.

V úvodných kapitolách  rozoberá problematiku reumatoidnej artritídy a artrózy ( v oblasti bedra- koxartrózy, kolena- gonartrózy, pleca- omartrózy, chrbtice- spondyartrózy, drobných zhybov rúk a nôh...), ochorení šliach, svalov, väzov...Na začiatku kapitoly je vždy popísaná charakteristika ochorenia, jeho diagnostika a komplexná liečba, na záver každej kapitoly je uvedené špeciálne cvičenie. Keďže pribúdajú ochorenia kĺbov- ako napr. koxartróza, gonartróza..., ktoré vyústia až do nutnosti operačného riešenia, kniha uvádza i cvičenia po totálnej endoprotéze bedra, kolena, cvičenia po operácii pliec, kĺbov rúk a podobne.              

Popisuje sa, že 80 % všetkých bolestí spôsobuje svalová bolesť. Je známe, že dlho pôsobiace funkčné poruchy v oblasti chrbtice dávajú predpoklad vzájomného reflexného pôsobenia svalov a vnútorných orgánov. Preto správnou pohybovou aktivitou môžeme ovplyvniť i funkciu orgánov pohlavno-močového traktu.  Tieto nadväznosti sa môžu vyskytnúť napr.  pri  sterilite- neplodnosti, ktorej príčiny a liečba je popisovaná v druhej časti publikácie. Súčasťou kapitoly je i modifikovaná cvičebná zostava podľa Mojžišovej, ktorou možno upraviť svalovú nerovnováhu v panvovej oblasti, nesprávny sklon panvy, a tým aj polohu vnútorných orgánov, zintenzívniť prekrvenie orgánov malej panvy (vaječníky, maternicu) a zlepšiť ich funkciu.

Štvrtá kapitola sa venuje  inkontinencii- nechcenému unikaniu moču, ktorá trápi 30-50 % žien. Uvádza jednotlivé jej typy a komplexné možnosti liečby. Popisuje rôzne lieky a špeciálne cvičenie panvového dna“ Lúčky“ zameraného na zlepšenie stavu zvieračov, sklonu močového mechúra a močovej trubice, aby posilnené svaly boli dostatočnou oporou a najmä pri námahe nedochádzalo k mimovoľnému unikaniu moču.

 Piata časť knihy podrobne spracováva problematiku osteoporózy- rednutia kostí, ktoréje závažným civilizačným ochorením spojeným s bolesťami a rizikom zlomeniny i po minimálnom úraze (hlavne v oblasti stavcov chrbtice, krčku stehnovej kosti, zápästí).

Výskyt ochorenia na Slovensku sa odhaduje na 6% obyvateľstva a je predpoklad nárastu počtu pacientov s osteoporózou i počtu zlomenín na podklade rednutia kostí so závažnými zdravotnými, sociálnymi a ekonomickými dopadmi. Je veľmi dôležité včas diagnostikovať skupinu rizikových osôb a následne komplexne správne liečiť, aby sme  komplikáciám- zlomeninám predišli. Súčasťou knihy je i špeciálna  zostava cvičení podľa Ďurišovej, ktorá upravením svalovej nerovnováhy znižuje bolesť v oblasti pohybového aparátu a zároveň zlepšuje kostné parametre. Kapitola ďalej  uvádza  dýchacie a stabilizačné cvičenia, cvičenia AGR- antigravitačnej relaxiácie podľa Zbojana,  informácie o protetických pomôckach  i zásady Školy chrbta, pomocou  ktorých sa pacient naučí, ako sa má k svojej chrbtici správať, ako ju má správne zaťažovať pri bežných denných činnostiach. Tieto všetky opatrenia prispievajú k zlepšeniu stability a koordinácie, ktoré sú dôležitou súčasťou prevencie pádov.

Je však dôležité pacienta nielen naučiť jednotlivé cviky správne vykonávať, ale ho aj motivovať k trvalej fyzickej aktivite v domácom prostredí. K tomuto prispieva i nahraté CD s jednotlivými cvičebnými zostavami. Kniha obsahuje aj súbor dychových cvičení vhodných pre pacientov s postkovidovým syndrómom.

     Nahraté CD obsahuje cvičenia: 

1. cvičenie so samonapravovacími prvkami, sterilita – podľa Mojžišovej (modifikácia),

2. panvové dno, inkontinencia – cvičebná zostava „Lúčky“

3. osteoporóza, bolesť chrbtice – podľa Ďurišovej.

Jedna cvičebná zostava môže byť pre vás jednotvárna. Aj z tohto hľadiska by bolo ideálne (po zvládnutí jednotlivých cvikov) v priebehu týždňa odcvičiť všetky tri uvedené zostavy v tejto publikácii. Napr. v pondelok zostava podľa Ďurišovej vám pomôže upraviť celkovo svalovú nerovnováhu, predchádzať bolesti chrbtice a rednutiu kostí, v stredu cvičenie panvového dna vám  zlepší činnosť vnútorných orgánov, zostava podľa Mojžišovej (len vybrané cviky schválené lekárom FBLR) odcvičená v piatok vám uvoľní najmä hrudnú a driekovú chrbticu, ktorú ste si v priebehu týždňa preťažili.  Striedanie zostáv je zárukou udržania zdravého tela aj krásnej postavy.

Predaj na recepcii KD „CHOČ“   (lacnejšie ako v kníhkupectvách)

alebo formou dobierky   tel.: 033 7301 820        

TEl.Číslo: 0948 400 800, 033/730 18 20
Sms správou: 0949 444 444,  
E-mail:  info@rrc.sk                                                                                                       
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku