Šport, turistika a výlety do okolia

 

Umelecké diela v KÚPEĽOCH LÚČKY

Náučný chodník umelcov

Dňa 15. 7 . 2021 sme otvorili krátky náučný Chodník umelcov, ktorý vedie poza Kúpeľný hotel Choč, Dependance Liptov a Balneocentrum. Chodník je venovaný známym umelcom, ktorí v Lúčkach pôsobili.  Altánok je venovaný Milanovi Michalovi Harmincovi, známemu architektovi, ktorý naprojektoval náš  Dependance Liptov, umelecké lavičky sú venované Tadeášovi Salvovi, známemu skladateľovi a rodákovi z Lúčok a Jožkovi Piťovi, jednému z najznámejších primášov Slovenska, ktorý na Lúčkach pravidelne hrával a zaslúžil sa o rozvoj slovenskej ľudovej hudby.

 

 

 

Veľký Choč

Veľký Choč je dominantným vrchom Chočských vrchov, viditeľný je už od Štrby a z celej dolnej Oravy. Pre turistov je oficiálne prístupný po štyroch turistických chodníkoch (z Lúčok, z Likavky, z Valaskej Dubovej, z Dolného Kubína). Najkrajší výstup je z Lúčok a Dolného Kubína, kde sa turistom naskytnú krásne výhľady.

Veľký Choč

Kvačianska a Prosiecka dolina

Doliny tvoria dvojicu krásnych a často navštevovaných dolín v masíve Chočských vrchov. Svahy doliny sú okrem brál a skalných stien pokryté lesmi, ktoré pre svoju nedostupnosť neboli nikdy intenzívnejšie hospodársky využívané. Pre svoju zachovalosť a jedinečnosť Kvačianska dolina bola vyhlásená roku 1967 za štátnu prírodnú rezerváciu (dnes Národná prírodná rezervácia).

Prosiecka dolina

Liptovská Mara

V lete sa Liptovská Mara stáva najvýznamnejším rekreačným strediskom. Každoročne sa tu rekreujú tisícky rekreantov, ktorí môžu využiť možnosť kúpania, surfovania, jachtingu, školu windsurfingu, člnkovanie, vodné bicyklovanie, minigolf, rybárčenie, plavbu vyhliadkovou loďou Liptov.

Liptovská Mara

Rafting – vodné športy

Je vhodný pre rodiny s deťmi, skupiny aj jednotlivcov. Splavuje sa na viacmiestnych gumových nafukovacích člnoch. Klient je vybavený záchrannou vestou a na vyžiadanie aj prilbou. Splavuje sa cca 10 km úsek (1,5 hod.), začína sa v Kráľovej Lehote a úsek končí v Uhorskej Vsi.

 

Splavovanie Váhu na pltiach

Drevené plte s kapacitou 12 osôb začínajú svoju plavbu na Pltisku Bariérová. Dĺžka splavovaného úseku je 7 km a plavba trvá približne 50 – 75 minút. Plte ovládajú 2 pltníci, ktorí klientom zabezpečia aj slovný výklad vo viacerých jazykoch.

 

Vlkolínec

Miestna časť Ružomberka je najzachovalejšou rezerváciou ľudovej architektúry na Slovensku. Čisto drevená obec bola v decembri 1993 zapísaná do zoznamu Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Vlkolínec

 

Archeoskanzen Havránok – Liptovská Mara

Archeologická lokalita sa nachádza na vŕšku Úložisko. Našlo sa tu sídlisko z mladšej doby železnej, boli objavené zvyšky spaľovanch obiet, kosti ľudí. Ďalej sa tu nachádzajú rekonštrukcie keltských stavieb. V roku 1967 bol Havránok vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Archeoskanzen Havránok

Liptovský hrad - Kalameny

Nazývaný aj hrad Liptov, Liptovský starý hrad, Veľký hrad liptovský, Sielnický hrad. Na jeho ruiny sa dá dostať po značkovanom chodníku z obce Kalameny. Verejnosti sú prístupné zvyšky odkrytej architektúry po stavebno-konzervátorských úpravách na základe archeologického výskumu.

Liptovský hrad - Kalameny

Hrad Likava

Najväčší hrad Liptova, postavený v roku 1315. Zrúcanina hradu je na výbežku Predného Choča v nadmorskej výške 657 metrov. Od roku 1980 sa uskutočňuje archeologický výskum a konzervačné práce. Na hrad vedie turistický chodník z Ružomberka.

Hrad Likava

Celodrevený artikulárny kostol – Svätý Kríž

Prilbižne 14 km od Liptovského Mikuláša stojí drevený evenjelický kostol, ktorý patrí k najväčším dreveným stavbám v Strednej Európe. Na jeho stavbe sa nesmel použiť kameň ani železo. Na Liptove boli postavené ešte dva takéto kostoly, jeden v Hybiach, ktorý však vyhorel a druhý v Paludzi.

Svätý Kríž

Múzeum liptovskej dediny - Pribylina

Je vysunutou expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku. Ide o stavby zo zátopovej oblasti vodného diela Liptovská Mara. V múzeu Liptovskej dediny sa organizujú aj príležitostné kultúrne podujatia. Atrakciou je možnosť jazdy na koňoch.

Pribylina

Demänovská jaskyňa Slobody

Nachádza sa v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry. Vchod do jaskyne v dolinke Točište je v nadmorskej výške 870 metrov, prístupný je serpentínovým chodníkom z parkoviska, pričom treba prekonať výškový rozdiel 52 metrov. Dĺžka prevádzkovaného sprístupneného úseku je 1800 metrov, prevýšenie medzi vchodom a prízemím je -66 metrov, medzi prízemím a východom z jaskyne + 85 metrov.

Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská ľadová jaskyňa

Vchod do jaskyne je v brale Bašta, asi 90 metrov nad dnom doliny. Na výstupovej trase je náučný chodník.V jaskyni je dávno známe nálezisko kostí rôznych stavovcov vrátane jaskynného medveďa.

Demänovská ľadová jaskyňa

Tatry

Tatry sa nachádzajú v severnej časti Slovenska na hranici s Poľskom. Dnes sú popretkávané množstvom chodníkov. Pozdĺž celých Tatier prechádza Tatranská magistrála (turistický chodník), jednotlivé tatranské chodníky prechádzajú dolinami a končia buď na štítoch, plesách, horských chatách alebo priesmykmi vedú na druhú stranu Tatier.

Tatry

Oravský hrad

Je výrazná dominanta oravského regiónu, patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva na území Slovenska. V priestoroch Oravského hradu sa v súčasnosti nachádzajú expozície Oravského múzea P. O. Hviezdoslava – historická, etnografická a prírodovedná.

Oravský hrad

Múzeum oravskej dediny Zuberec

V múzeu sú objekty z celého regiónu Oravy. Areálom preteká horský potok Studená, z ktorého je napojený vodný náhon pre mlyn a valchu. Bohatá etnografická expozícia, chov domácich zvierat i pestovanie technických a úžitkových plodín približujú návštevníkom život na Orave v minulosti.

Zuberec

Hrad Strečno

Už tri storočia je ruinou, jeho zachovalá architekúra je dokladom vývoja stredovekej pevnosti od obdobia gotiky po obdobie baroka. V roku 1994 boli dokončené hlavné rekonštrukčné práce a v roku 1995 bol hrad sprístupnený verejnosti.

Hrad Strečno

 

 Lyžiarske strediská v okolí:

  • Ski Park Ružomberok (16 km),
  • Jasná Nízke Tatry (35 km),
  • Park Snow Donovaly (40 km), 
  • Lyžiarske stredisko Roháče/Spálená (63 km),

 

Galérie, múzeá v okolí:

  • Galéria P. M. Bohúňa Liptovský Mikuláš,
  • Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Liptovský Mikuláš,
  • Múzeum Janka Kráľa, Liptovský Mikuláš,
  • Liptovské Múzeum, Ružomberok,
  • Galéria Ľudovíta Fullu, Ružomberok

Rezervácia

Vyberte si pobyt podľa Vašich predstáv - nezáväzná rezervácia